Jistě se mezi námi najdou zarytí odpůrci dřepů, a to právě z toho důvodu, že je bolí klouby. Chápu. Mám operované koleno a musím konstatovat, že teda zaručeně poznám, kdy bude pršet, ale dřepuju, dřepuju tak, abych kolena nepřetěžovala.

Nedávám (ani nechci dávat) obecný návod a nevrdím, že dřepy jsou vhodné pro všechny. Nejsou. Ale vy sami hodnotíte vaši situaci a doporučuji neházet flintu do žita, dokud si cvičením zodpovědně nevyzkoušíte. 

Ve svých lekcích učím klienty, jak si správně nastavit počty opakování a rozsah pohybu podle aktuálního zdravotního stavu a fyzické kondice. Už roky to krásně funguje a dřepují se mnou všechny generace, aniž by to pro ně bylo trápení.

Ještě než začnete, napište si konkrétní sestavu cviků, nebo se inspirujte >>>TADY<<< kartou na posilování nohou. A jdeme na to!

Takže… pokud víte, že že to s vašimi klouby není úplně růžové, nebo jste úplný začátečník, vyberte si jen několik málo cviků a začněte:

[content id=587][/content]

HLUBOKÝ DŘEP.

 

MENŠÍ ROZSAH POHYBU.

 

Cvičíte pravidelně, ale dřepům jste se zatím vyhýbali? Dejte si více různých cviků, ale začněte taktéž:

[content id=587][/content]

 

Cvičíte pravidelně, občas zařadíte i dřepy, kolena drží, ale zatím jste za to pořádně nevzali? Začněte:

[content id=589][/content]

 

No a pokud jste dřepovací profíci, tak si dejte klidně 3 x 10 opakování od každého cviku ???? A pokud jste dřepovací superprofíci!!, tak si dejte do rukou zátěž navíc (třeba pet lahve s vodou ????).

Nezapomínejte, že každému cvičení by měla předcházet rozcvička a protažení, ktreré je vhodné zopakovat i na závěr, proč? O tom si přečtěte >>>TADY<<< :)))

 

[content id=596][/content]

Nechejte to den až dva uležet (což ale neznamená, že nemůžete jít na procházku, nebo zacvičit jiné části těla ????‍♀️????‍♀️). Pokud ucíte namožení svalů, je to dobrý. Pokud se budete plížit ze schodů pozadu, nebo vám bude činit potíže zvednout se z toalety, bude to chtít ubrat. Nechejte nohy odpočinout a za den až dva si cvičení zopakujte, ale s nižším počtem opakování. 

Dřepy mají tu výhodu, že je můžete cvičit doma, i když venku padají kroupy, nebo je kluzko, nebo se vám prostě nechce do fitka. Určitě to ale není tak, že byste se bez dřepů neobešli. Pokud jsou pro vaše klouby obzvláště namáhavé, tak se netrapte ☺️ Čerstvý vzduch a rychlá chůze, případně ještě lépe – nordic walking – udělají také skvělou službu ????

 

[content id=593][/content]

Myslete na to, že při dřepu i výpadu s vámi cvičí celé tělo, takže není dobře zapojit jen nohy. Ať už cvičíte jakoukoli partii těla, zapojte i ten zbytek, abyste na úkor trénovaných skupin nehuntovali jiné části těla.

Takže základ je váš střed těla, rovná záda a ramena co nejdále od uší. Rovná záda neznamenají, že se nemůžete předklonit, je ale důležité se u předklonu nehrbit.

TAKTO BY TO ŠLO.

 

ALE TAKTO UŽ NE.

 

Vnímejte vaše chodidla, aby byla celou plochou na podložce jak při cestě dolů, tak při cestě nahoru a dřep dělejte do takového rozsahu, abyste stále udrželi paty na zemi. 

ANO.

 

NE.

 

Tak s chutí do toho! Začněte pomalu a zodpovědně a určitě si dřepy a výpady zamilujete jako já a stanou se vaší každodenní rutinou ????????

 

A CO DÁL? No jasně, nemáme jenom nohy! Tak třeba bříško si může taky řádně zamakat 🙂