O čem je řeč? O – snad nejméně oblíbeném civku na světě – kliku

Dlouho jsem odolávala i já, ale je to jako s běháním – když jim přijdete na chuť, už je nevynecháte, takže pokud jste se pro kliky ještě nenadchli, určitě jim dejte šanci! ????????

Pro kliky platí stejná pravidla o zpevnění těla, jako u vzporu. Jestliže dobře zvládnete vzpor, můžete vyzkoušet kliky. Klik je vlastně “jen” vzpor v pohybu a opět patří ke komplexním cvikům, což ale neznamená, že si kvůli 10 klikům zhuntujete záda. Takže se vrhněte na kliky až ve chvíli, kdy máte skvěle zmáknuté držení a zpevnění těla ve vzporu.

 

JDEME NA TO!

Začněte z pozice kočka:

 

Pozice kočka

dlaně dejte buď pod ramena, nebo více doširoka (podle toho, jaké svalové skupiny chcete cvičit), ale tak, aby byly stále v linii ramen a ramena směřujte je co nejdále od uší (pokud vás začne při cvičení bolet za krkem, zaměřte se znova na ramena a opět je směřujte co nejdále od uší). Zapřete chodidla do podložky a zvedněte trup do pozice vzporu.

Špatně (ramena jsou u uší)

 

Správně (ramena co nejdále od uší)

 

Srovnejte hlavu do prodloužení páteře; ačkoli se to zdá jako samozřejmost, často se stává, že se hlava z ničeho nic ocitne ve špatné pozici. Se srovnanou hlavou a rameny narovnejte záda a zpevněte celý střed těla (břicho, zadek i pánevní dno).

Nejste-li si jistí, že zvládnete klik bez opory v kolenou, úúúplně v pohodě začněte  s koleny na zemi, lépe tak ohlídáte zpevnění středu těla v každé fázi kliku:

Klik s oporou v kolenou

Co se týká dýchání, preferuji NÁDECH – při cestě dolů a VÝDECH při cestě nahoru – to jen pro pořádek, ovšem chápu, že někdy je úspěch jakékoli dýchání ????

Abyste si nezřídili záda při prvním kliku dbejte na správný pohyb – tedy s pokrčením paží jde jako první k zemi halva a až za ní jde hrudník a zadek. Zadek můžete nechat i mírně dovrchu, abyste měli jistotu, že stále držíte střed těla zpevněný:

Zadek mírně nahoru

Při cestě nahoru je to naopaknejdříve jde nahoru zadek se středem těla, a nakonec se vrací hlava.

Jakmile si budete jistí, že bez mrknutí oka udržíte zpevněné břicho, zadek i pánevní dno a vaše bedra jsou v naprostém klidu, můžete zkusit více srovnat zadek se zády.

Správně provedený klik neznamená, že jdete tělem až k zemi, protože ne vždy se z té země dostanete v pořádku nahoru. Takže vždy dbejte na správné držení těla a tomu přizpůsobte rozsah pohybu.

5 správně provedených kliků s polovičním rozsahem pohybu je lepších než 10 odfláknutých, ze kterých budete mít místo posílených paží bolavá bedra.

 

Pozor na zápěstí!

Kliky samy o sobě zatíží zápěstí i při správném provedením, ale pokud si nedáme pozor, můžeme dát zápěstí na frak více než je nutné. Takže: pozice dlaní určuje pohyb a směr paže:

Špatně (lokty jdou do stran)

 

Správně (lokty jsou u těla)

V klicích máme každý své limity, protože jejich správné provedení záleží na mnoha faktorech, proto začeněte klidně u dvou či třech, a pokud je zvládnete, aby se vám neprobořila bedra, dejte třeba další dva a uvidíte, kam se dostanete.

Vzhledem k náročnosti kliku, není ostuda začít na pěti DOBŘE PROVEDENÝCH opakováních a postupně po jednom přidávat ????

No a když zmáknete kliky s oporou v kolenou, jdete na kliky bez opory, kde platí úplně stejná pravidla ????