Potřebujete všechno teď hned, protože včera bylo pozdě nebo jste opatrnější a na změny jdete od lesa a pěkně pomalu? 🐌
Obojí má své výhody a samozřejmě nástrahy, kterým je třeba čelit, abyste dosáhli kýženého cíle.

Už samotné rozhodnutí, že ve svém životě uděláte změnu jistě vyvolá spoustu emocí včetně strachu, že cíle nedosáhnete, ale je jasné, že s takovým myšlením to daleko nepůjde. Takže jakmile se opravdu rozhodnete, že to dáte, bude třeba zaujmout vhodnou strategii a pustit se do toho.

Rozhodně vám hned na začátku musím doporučit, abyste si našli parťáka – pokud tedy nevyhledáte pomoc odborníka. Můžete se podporovat ve chvílích, kdy budete mít pocit, že to nezvládnete, můžete se navzájem motivovat a sdílet výsledky.

Tak se těm změnám pojďme podívat na zoubek. 🦷

KROK 1

Sepište si ideálně týdenní jídelníček – myslím samozřejmě Vašich aktuálních stravovacích návyků – tedy to, co jste byli zvyklí konzumovat a rozhodně. Je pravděpodobné, že už když si budete vaši stravu sepisovat, uvidíte, kde by mohla být chyba nebo chyby. A jdeme na

KROK 2

Zkuste si jídelníček vyhodnotit – a tím nemyslím, že byste se měli zabořit do počítání kalorií a vypreparovat váš jídelníček do posledního čísla, protože je taky možné, že by vám to ani nic neřeklo. Na vyhodnocení nepotřebujete nic než selský rozum.

 

Znáte to… na každém šprochu pravdy trochu… takže jo – cukr, pšeničné pečivo, smažené jídlo a alkohol – to jsou (velice zjednodušeně) i podle mě největší přešlapy současných stravovacích návyků.

Na druhou stranu… konkrétně já jsem strašně mlsná a mám ráda dobré víno, takže vám nehodlám lhát a tvrdit, že nevím, jak chutná čokoláda nebo že jsem absolutní abstinent.

Fígl je v tom, že jsem se s těmito neřestmi naučila vhodně zacházet a dokážu si je dopřát v takovém množství, které je pro mě uspokojivé a zároveň neohrozí moje stravovací návyky, takže to určitě nebude celá tabulka čokolády a sedmička polosladkého chardonnay…

No, ale abychom to nezakecali… takže co v tom Vašem aktuálním jídelníčku vidíte?

👉 Rohlík nebo chleba ke snídani, svačině i večeři?

👉 Oplatky, sušenky nebo čokoláda ke každé kávě?

👉 Brambůrky k večernímu filmu?

👉 Pivo ke zprávám?

👉 Večerní čtyři deci vina?

👉 Čtyřikrát týdně hranolky k obědu?

Věřím, že alespoň jednu z těchto neřestí bychom ve stravě našli snad všichni. A co teď s tím?

KROK 3

Zaujměte vhodnou strategii. 👇👇👇

 

VĚŘÍTE SI A MÁTE VYCEPOVANOU VŮLI?

Jděte do toho po hlavě a změňte Vaše stravovací návyky ze dne na den. Znovu ale připomínám, že bez podpory to půjde velmi těžko, takže ideálně angažujte partnera/ partnerku nebo klidně celou rodinu, aby z vašeho odhodlání nezbyla jen myšlenka v hlavě.

Vytřiďte lednici, spíž a všechny tajné skrýše, připravte si nákupní seznam a jděte do toho! Tady a teď ne v pondělí, ne za týden, ne za měsíc, ne na jaro. Bez výmluv.

Přijdou chvíle, kdy vám vaše rozhodnutí půjde na nervy, budete pochybovat, budete mít chuť na vaše malé neřesti, vaše okolí se vás bude snažit zviklat, a proto je třeba, abyste byli maximálně připravení a věděli, že takové chvíle nastanou a hlavně dopředu věděli, jak s nimi naložíte. Tou největší odměnou Vám budou rychlé výsledky a skvělý pocit ze sebe sama.

 

NEMÁTE RÁDI ZMĚNY A JDETE NA NĚ PĚKNĚ POMALU?

(a takových je nás asi většina)Pak zaujměte postoj “krůček po krůčku”. I tady je třeba nějakých příprav, ale není to tak komplikované, jako když se rozhodnete pro předchozí variantu, protože je dost možné, že ostatní členové domácnosti se zapojí, aniž by o tom sami věděli a to tak, že prostě postupně měníte jak váš nákupní seznam, tak třeba způsob přípravy víkendových obědů.

Uberete na pečivu, přidáte trochu ovoce a zeleniny a oblíbený regál s čokoládami a sušenkami raději minete. Místo smažení se dáte na dušení nebo pečení, hranolky vyměníte za vařený brambor nebo pečenou červenou řepu. A z pravidelného večerního piva nebo vína se pro začátek stane víno či pivo jednou za dva dny.

Jakmile si zvyknete na první fázi změn, přejdete na další třeba ve smyslu úplného vynechání pšeničného pečiva nebo slazených nápojů, a tak se pomaličku sunete dál a dál, bez násilí, ale svědomitě, až se dostanete tam, kam jste měli namířeno.

V této taktice ale spatřuji množství každodenních nástrah. Tím, že budete postupovat pomaličku a postupně se taky může snadno stát, že po týdnu se zase plíživě vrátíte k původním stravovacím návykům.

Abyste tomu zamezili, nechte si vaše zapsané stravovací návyky z KROKU č. 1 stále na očích, abyste si připomínali, od čeho jste se odráželi a kam už se dostat nechcete.

Jak dlouho bude trvat než přesvědčíte váš mozek a tělo, že to takhle opravdu chcete a z úsilí se stane návyk?

Přibližně tři týdny. Ačkoli se to zdá být jako chvilka, čeká vás nesnadná cesta, která ale ve výsledku stojí rozhodně za to!

A jak si zachovat zdravý rozum, když vaše hlava volá po čokoládě? Klíčem k úspěchu je CHEAT DAY a CHEAT MEAL, o kterém se dozvíte v dalším článku ✅