Jak si zachovat zdravý rozum, když mozek volá po čokoládě?

Začnu zítra… tak v pondělí… nebo raději za týden… tak jo, o víkendu?

Poznáváte se? Ne?

Jenom jeden kousek, jen jeden bonbónek, půlku sušenky ke kafíčku, nebo dnes si dám celou a zítra nic

Teď už jo?

Změna stravovacích návyků prostě opravdu vyžaduje pevnou vůli, ale i ty nejzabejčenější povahy mají svá slabá místa. Můžete se kousnout, vydržet týden, dva, tři, čtyři, ale krize přijde. Za to dám hlavu na špalek.

Co pak s tím? Když se ještě chvíli budete snažit dělat, jakože nic, tuším, že to dopadne nějakým neřízeným obžerstvím typu tabulka čokolády, sáček brambůrků ještě v kombinaci se sedmičkou vína nebo dvěma pivy.

Kdykoli se dáte do změny stravovacích návyků, myslete na to, že je třeba nakrmit jak vaše tělo, tak vaši mysl . Tělo totiž nasytíte vcelku snadno – tuky, bílkoviny a sacharidy, to jsou jasné počty. Ale co ta hlava? 🧠 Ta dokáže raz dva zmařit vaše několikatýdenní snahy.

JAK NAKRMIT HLAVU…

Metoda, nebo přístup chcete-li se jmenuje “cheat meal” nebo taky “cheat day”. Vyberete si nějaké jídlo nebo něco bez čeho se prostě nedokážete obejít a dopřejete si to, čímž nakrmíte tu křičící hlavu, která dá zase na nějaký čas pokoj.

No jo, ale na jak dlouho? Teď se zase dostáváme k naší vůli… Jestliže jste ta slabší povaha a víte, že bez sušenky ke kávě se prostě dlouhodobě neobejdete, zařadíte “cheat meal” třeba každý druhý den.

Teď ale OPRAVDU NEMYSLÍM, že každý druhý den na oběd bouchnete smažák, s hranolkamaI s “cheat meal”, obzvlášť pokud ho zařadíte třeba právě každý druhý den, je třeba zacházet velice opatrně, abyste se plíživými krůčky nedostali zase tam, kde jste byli původně

V případě “cheat day” doporučuji svým klientům vybrat jeden den v týdnu (nejčastěji si vyberou víkend, což není úplně šťastná volba, protože přece jen o víkendu máme obvykle více času i na přemýšlení a hlava jede a jede a bříško by chtělo papat a je možné, že se nakonec z nevinného “cheat day” stanou ošklivé přejídací orgie, ze kterých vám bude špatně ještě týden).

Zase na druhou stanu, pokud jste velmi společenský typ a víte, že pravidelně o víkendu chodíte za zábavou ven, tak jooooo, proč si o víkendu nedopřát a trošku si povyrazit i v ohledu stravovacích návyků. Je ale třeba naučit se s tím dobře zacházet a postavit se k tomu ve smyslu “všeho s mírou”.

PODTRŽENO A SHRNUTO

Nepodceňujte sílu vaší mysli a určitě si dopřejte, co máte rádi, i když se to zrovna neřadí do škatulky “racionální strava” , protože vězte, že pokud neuspokojíte vaši hlavu, se změnou stravovacích návyků bude brzy konec , protože budete mít špatnou náladu a začnete postrádat smysl toho, co děláte.

Ono to hlavně ani není potřeba, abyste se tak cepovali, je to stejné jako v práci – když po vás bude neustále někdo šlapat, také nebudete šťastní. A HLAVNĚ! Jakmile si na nové stravovací návyky opravdu zvyknete, můžete si třeba Vaši sladkou chuť nahradit něčím lepším než je mléčná čokoláda.

Tak s chutí do toho!