3 JEDNODUCHÉ TIPY, JAK PODPOŘIT IMUNITU
Věčné téma podzimu, pak zimy, jara a v létě? Možná vás i v létě trápí takové ty nepříjemné angíny z prvních horkých dní.
Teď ne podzim je to čisté peklíčko. Ráno zima, odpoledne relativně teplo. Tak jak obléct sebe a hlavně naše mláďata, aby to fungovalo? Děti jsou navíc touto dobou vystaveny hromadě bacilů v kolektivu.
V zimě déšť, sníh, vlhko, zima, občas promočené boty i oblečení… No a na jaro? Tak to se vracíme do téměř identického podzimního kolotoče.
KDY ZAČÍT S PREVENCÍ?
No, tak nějak ve stylu „včera bylo pozdě“, ale já razím heslo, že lepší pozdě, než-li později. Takže pokud vás už teď trápí nachlazení, o to víc se dejte „do práce.“ Obzvláště, když víte, že se vám ta nachlazení a nemoci historicky opakují docela často.
3 PILÍŘE
1. JÍDLO
Asi vás nepřekvapí, že když budete jíst jako čuník, plácat páté přes deváté, nebo naopak nestíhat jíst a šťavit tělo na maximum, nepomůže vám to.
Nedosycené a vyhladovělé tělo bude dost těžko „bojovat“ s bakteriemi a viry, kterým je denně vystaveno. Má dost práce samo se sebou. A teď to nemyslím tak, že byste měla sníst 10 jídel denně (přeháním), dejte mu klidně 2, 3, ale KVALITNÍ!
To znamená zjednodušeně a ve zkratce…VYHNĚTE SE:
- alkoholu,
- přidaným cukrům (sladkosti, cukrovinky, slazené nápoje),
- nadužívání prázdných kalorií z bílé pšeničné mouky (klasické bílé rohlíky, bílé pšeničné pečivo, těstoviny, knedlíky). Všechno jsou to zdroje na velkého množství rychlé energie, které ale tělo nemá šanci spotřebovat a většinu uloží. Neříkám, že si je máte hned odpírat, ale ve vaší porci by tyto potraviny neměly tvořit hlavní složku.
Porci vždy doplňte zdrojem bílkovin (maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, některé obiloviny) a zeleninou, která také nesmí chybět. Vitaminy pak doplňujte i čerstvým ovocem.
Pokud máte stále hokej v tom, jak má vypadat kvalitní porce a víte, že máte v jídle mezery, což jedině přispívá k vaší pošramocené imunitě, obzvláště pokud si bez cukru (který je hlavním podporovatelem zánětů v těle) nedokážete představit den… naučte se v mém programu zacházet jak s cukry, tak sestavit zdravý jídelníček pro vás a celou vaši rodinu. Na program se podívejte >>> TADY <<<
A co doplňky stravy?
Jednorázově ano. Já třeba při nachlazení jedu úplně obyčejné „céčko“ ve vysokých dávkách. Nejsem zastáncem dlouhodobého užívání komplexních přípravků, pokud nemáte prokázaný nedostatek některých složek (z krevního obrazu). Bohužel zatím nebyl žádnou vědeckou studií prokázán jejich efekt. Proto jsem v tomto ohledu opatrná a raději sytím jídlo kvalitními potravinami.
Určitě můžete sáhnout po přírodních bylinkových preparátech – tinktury, čaje. Tady rozhodně chybu neuděláte, naopak! Určitě dělejte to, co vám fungovalo, není důvod měnit. Zmíním tady třeba zázvor, nebo i trocha medu do vlažného čaje.
U dětí jsem nějakou dobu na podzim a zimě doplňovala vitamin D3, ideálně ještě v kombinaci s vitaminem K2. Pomohou s imunitní odezvou a nám dospělým mohou pomoci s podzimní únavou i takovou tou divnou skleslostí. V těle totiž ovlivňují přibližně 200 různých metabolických procesů.
Tady jen zmíním, abyste na beton dodržovali dávkování. I když je to extrém, hlavně tím vit. K je možné se předávkovat. Tak jen, prosím, čtěte příbalový leták a instrukce.
2. POHYB
Jak doma, tak venku. Je jasné, že s horečkou to asi nepůjde, že jo… Ale pokud jste jen nachlazení, procházka vám neuškodí, jen se oblečte adekvátně podmínkám.
Pohyb jako prevence:
O blahodárných účincích pohybu se asi bavit nemusíme. Když odmyslíme tu estetickou stránku věci, že chceme skvěle vypadat, tak pohyb rozproudí krev, pomáhá udržovat imunitní procesy a jednoduše, když se pravidelně hýbete, máte skvělou kondici, jen tak nějaký bacil vás nepřekvapí. A pokud ano, obvykle se z toho dokážete „vylhat“ jen s nějakou rýmou. Žádné velké drama. To není náhoda. Fyzická kondice je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují imunitní odezvu.
Co když jste doposud seděli na gauči, ale dává vám to smysl?
Máte alespoň bambilion možností!
Tou první je – začít doma – postupně a po chvilkách, žádné velké výkony a hodiny času. Každá minuta se počítá a začít můžete na pěti minutách, které se časem mohou proměnit v minut 10, 20, 30… Začít můžete >>> TADY <<<
Máte chuť raději jít ven? No super! Dejte si to třeba jako rodinnou výzvu a každý večer jděte společně na procházku. 15 minut? 20 minut? 30 minut? Beru COKOLI! A uvidíte, že vás to společně bude moc bavit. :o)
Nechoďte nabalení jako cibule.
Zrovna já nejsem úplně zastánce klasického otužování studenou vodou. Jednoduše si myslím, že není pro každého a začínat s ním zrovna zimě… Ne, děkuji. Raději se malinko otužujte venku při té procházce tak, že se na ni nenabalíte jak pumpa na zimu. Dejte si o jednu vrstvu méně, než byste si dali obvykle. Tak se vystavíte chladu a tím zase nastartujete tělo, které se s tím teplotním nepohodlím potřebuje vyrovnat. Navíc se procházkou, samozřejmě, zahřejete, takže se nebojte, že budete cvakat zuby, to rozhodně ani není cílem!
3. SPÁNEK
Největší kámen úrazu. Můžete jíst nejlíp na světe, denně se věnovat sportu a vědomému pohybu, ale… pokud nedopřejete tělu intenzivní odpočinek a čas na regeneraci a s tím i práci imunitního systému, jste v loji. Hádejte, proč vás to bere na spaní, když jste nemocní… (?)
Jak?
Pokud není možné, abyste vstávali později (což většinou není), jděte si lehnout dříve. Nejdříve o 10 minut, jak si na to zvyknete, pak zase o dalších deset,…
Nemůžu tady říci, kolik hodin je ideál. To je různé a záleží to i na tom, jak velkou fyzickou a mentální námahu máte během dne.
Nedaří se vám zaspat?
Ale no tak, to už všichni známe, nicméně, připomenu:
- nejméně půl hodiny před odchodem do postele ztlumte jas světel a vypněte telku,
- můžete si dopřát i pět minut takové lehké relaxace na zklidnění,
- zkuste si vzít třeba knihu, ta zrovna mě večer uspí zaručeně,
- někomu nesvědčí ani plný žaludek, myslete na to
- a někoho zase může nabudit pozdní šálek kávy nebo zeleného čaje.
Nesnažte se měnit pět věcí najednou.
Začněte u jedné, která vám přijde nejméně komplikovaná, a pak se propracujte k těm dalším.
Jasně, nic vám nezaručí, že budete celý rok zdraví jako rybička, ale proč si nezkusit alespoň trochu, nebo možná velmi významně pomoci?
Tak ať se Vám daří!
Chcete-li další tipy, kterými se řídíme u nás doma, nezapomeňte mě sledovat na mých sítích. Stačí jen kliknout na ikonky dole na stránce.